Články a testy

Materiály a jejich vlastnosti

Materiály a jejich vlastnosti

V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit materiály, používané pro výrobu RC modelů letadel, kde shrneme jejich vlastnosti, výhody a nevýhody.


============================================


1) KONSTRUKČNÍ MODELY - Balsa, překlížka
Balsa je lehkým základním stavebním materiálem modelářů, používaný od nepaměti. Materiál je dřevěného původu a získává se ze stromu Balzovník, který roste většinou v deštných lesích. V dnešní se době využívá především pro modely větších rozměrů a maket v kombinaci s potahovými materiály, fóliemi. Modely se vyrábí za použití CNC řezných a frézovacích strojů, laserů, ale i běžnými řeznými nástroji. Díky pevnosti materiálu zde lze docílit maximální přesnosti jednotlivých dílů, případně jejich rychlým obroušením do požadované podoby.

V kategorii modelů do 1,5m je pomalu nahrazován alternativními materiály, většinou pěnového charakteru a to především pro trend rychlé stavby, relativní odolnosti modelu vůči nárazům.

-- Výhody: materiál je pevný, lehký a snadno upravitelný, lze jej brousit, tmelit, upravovat. Je možné jej využít prakticky pro jakoukoliv stavbu, libovolného rozměru.

-- Nevýhody: Modely z tohoto materiálu jsou určeny především pro zkušenější piloty. V případě nehody většinou dojde k destrukci modelu, která znamená delší dobu pro opravu samotného modelu.


============================================


2) PĚNOVÉ MATERIÁLY
Jedná se většinou o materiály s poly-styrénovým/propylenovým základem (chemickým složením).

a) EPO, EPA a Z-Foam : jedná se o prakticky identický materiál, vyházející z odolného EPP. Pro účely jednoduššího vypěnování rovnou do tvarů byl materiál chemicky upraven. Vlastnostmi je hodně podobný EPP, jeho neduhou je náraz, kde má tendence harmonikového efektu. Modely mají hladký povrch a vyšší hmotnost v porovnáním s EPP. Modely z těchto materiálu jsou lisovány do forem, díky smrštění materiálu (teplotní diletaci), během zpracování, není tak neobvyklá drobná nepřesnost dílů, která však není nijak zásadní a skrze typ materiálu samozřejmě pochopitelná.

-- Výhody: Modely jsou rychle opravitelné, lze je lepit všemožnými lepidly vč.CA. Modely mají většinou nižší letovou hmotnost a jsou určeny pro piloty všech kategorií.

-- Nevýhody: Při nárazu má tendence harmonikového efektu, je tak mnohdy nutné vyztužit pro zafixování tvaru. Hladký povrch znamená vyšší letovou rychlost a mnohdy větší náchylnost k tzv.pádové rychlosti.

b) EPP: tento materiál je původním zástupcem Expandovaného polopropylenu. Modely z těchto materiálů se v 99% řežou a pro vlastnost materiálu se nevypěňují do finálních tvarů. Jejich povrch je tak pórovitý, ovšem modely jsou lehčí, umí létat na nižších rychlostech, opravitelnost EPP je proti EPO značně jednodušší, materiál nemá harmonikový efekt. Jak již bylo řečeno, modely z těchto materiálu se vyrábí za použití různých CNC zařízení (Laser, odporové řezačky, fréza), ale lze jej upravovat také běžnými řeznými nástroji. Zde, podobně jako u EPO může dojít, během výroby a tepelnému zpracování k lehkým nepřesnostem, právě pro typ materiálu a jeho přirozenou dilataci, stejně jako u modelů z EPO i zde mohou být dílce s lehkou odchylkou, která je však zanedbatelná právě pro charakter materiálu a zde i jeho přirozenou pórovitost.

-- Výhody: Modely jsou rychle opravitelné, lze je lepit všemožnými lepidly vč.CA. Modely mají nízkou letovou hmotnost a jsou určeny pro piloty všech kategorií. Díky vlastnostem materiálu a jeho zpracování mají modely nižší letovou rychlost a nebývají záludné, právě díky poréznosti, která zajišťuje vlnění vzduchu na celém povrchu.

-- Nevýhody: Poréznost materiálu může být nevýhodou pro modely, kde je kluz ten hlavní požadavek

c) EPS: je extrudovaný polystyrén s velice nízkou hmotností a velkou pevností, daní je však jeho křehkost. Materiál se používá především pro výrobu lehkých INDOOR (halových) modelů letadel s křížovým uspořádáním trupu a prvků. Modely z tohoto materiálu lze stavět i z desek o tl. 3-4mm, ovšem za pomoci uhlíkových výztuh. Lze jej lepit lepidly, určenými pro PS materiály, na lepení CA lepidly za použití urychlovače zapomeňte, tím by došlo k vypálení díry do materiálu.
Materiály lze řezat běžnými řeznými nástroji, také laserem či frézovat za pomocí CNC řezných strojů.

-- Výhody: Pevnost při malé tl.materiálu, nízká letová hmotnost

-- Nevýhody: Materiál není ohebný, při ohebu praská. Hlavní nevýhodou je tak jeho křehkost, je náchylný na otěr.


d) PS: jedná se o klasický Polystyrén. Dříve používám pro první modely letadel či základy v křídlech. Pro jeho drolivost, křehkost a neohebnost se však v dnešní době prakticky nepoužívá


============================================


2) KOMPOZIT A UHLÍK

Kompozitní stavba: zástupcem je zde skelný laminát, kompozit ze skleněných vláken a pryskyřice, obvykle polyesterové nebo u speciálních modelů i kompozit uhlíkový.
Komozit je většinou využíván pro stavbu větších či složitejších modelů, kde je potřeba docílit vysoké pevnosti, přesnosti se zachováním co nejnižší možné hmotnosti. Modely nesoucí zpracování touto metodou patří mezi HighEnd, jedná se ve valné většině o obří modely a tomu všemu odpovídá i cena výsledného produktu. Modely z těchto materiálů jsou určeny pro již zkušené piloty.

-- Výhody: Pevost, přesnost.

-- Nevýhody: Zde především cena :-D

Autor: VA-MODELS, Pondělí 08. srpna 2022