Články a testy

Sety a jejich označení

Sety a jejich označení

ARF (Almost Ready to Fly)
– téměř připraven k letu je označení stupně předzpracování stavebnice modelu letadla. Jednotlivé celky modelu jsou sestavené, dokončené, potažené. Součástí balení není pohon, ani řídící elektronika. Potřebné příslušenství pro provoz modelu bývá vždy pečlivě popsáno v popisu a manuálu. Vždy je potřeba počítat s tím, že bude potřeba model zkompletovat, nainstalovat pohon a řídící elektroniku.

Sestavování z celků nebývá příliš složité, ale je potřeba počítat s tím, že se některé díly budou sesazovat a slepovat, dále se budou instalovat panty a osazovat řídící plochy letadla. Pak vás čekají práce jako zasklení kabiny, instalace maketových doplňků, podvozků.

ARF model jsou dodávány bez příslušenství. Jeho pořízení je nutné věnovat řádnou péči a doporučujeme vždy dodržovat parametry pohonů, serv a kvality RC soupravy předepsané výrobcem modelu.

Finální operací je instalace pohonu, serv, nádrže, akumulátoru, táhel, osvětlení, zatahovacích podvozků, atd. Nesmí se opomenout správné naprogramování vysílače, spárování s přijímačem a nastavení Fail Safe. Následuje celkové seřízení a kontrola všech funkcí.

Vždy je potřeba zkontrolovat správnou polohu těžiště, správné velikosti a směr výchylek kormidel. Poté se provádí zálet modelu - pokud možno zkušeným pilotem.ARR (Almost Ready to Run)
– téměř připraven k jízdě je označení stupně předzpracování stavebnice modelu auta či lodě. Jednotlivé celky modelu jsou postavené, dokončené. Součástí balení není většinou pohonná baterie a nabíječ. Přesná definice osazení se však může lišit a je uváděny v popisu modelu.BND (Bind and Drive)
– spáruj a jeď je označení hotového RC setu modelu auta, motorky, či lodě, který je dodávány v plné výbavě, se servy, pohonem, přijímačem a akumulátorem. Modely jsou tedy prakticky připraveny k jízdě. Stačí model zkompletovat a spárovat s vaším vysílačem a můžete vyrazit na start. Jedná se o velmi výhodné balení s nižší cenou, než je kompletní RTR model.

Pokud myslíte provozování modelů vážně, tak je vhodné si pořídit kvalitní vysílač s funkcemi a pamětmi a dokupovat pouze samotné modely. I když je pořízení kvalitnějšího vysílače oproti obyčejnému setovému finančně nákladnější, z dlouhodobé perspektivy je to ekonomicky daleko lepší volba. Nehledě k tomu, že budete mít daleko širší možnosti nastavování modelů.BNF „Bind and Fly“,
- Napáruj a leť. BNF modely jsou převážně sestavené modely letadel či vrtulníků, které mají nainstalovánu kompletní elektroniku, motor, přijímač, akumulátor a nabíječku. Jsou tedy prakticky připraveny k letu. Stačí model zkompletovat a spárovat s vaším vysílačem a můžete vyrazit na start. Jedná se o velmi výhodné balení s nižší cenou, než je kompletní RTF model.

Pokud myslíte provozování modelů vážně, tak je vhodné si pořídit kvalitní vysílač s funkcemi a pamětmi a dokupovat pouze samotné modely. I když je pořízení kvalitnějšího vysílače oproti obyčejnému setovému finančně nákladnější, z dlouhodobé perspektivy je to ekonomicky daleko lepší volba. Nehledě k tomu, že budete mít daleko širší možnosti nastavování modelů.PNP (Plug and Play)
– připoj a používej je označení hotového RC setu modelu letadla, vrtulníku, či dronu s nainstalovaným pohonem a servy. Součástí modelu není vysílač, přijímač a akumulátor. Potřebné příslušenství je vždy pečlivě popsáno v popisu modelu a manuálu. Vždy je potřeba počítat s tím, že bude potřeba model zkompletovat, doplnit RC soupravu, akumulátor, seřídit a zkontrolovat.

Při pořizování potřebného příslušenství pro zprovoznění modelu je nutné věnovat řádnou péči správnému výběru. Doporučujeme vždy dodržovat parametry pohoných akumulátorů, nabíječů a RC soupravy předepsanými výrobcem modelu.

Finální operací je instalace přijímače a akumulátoru. Nesmí se opomenout správné naprogramování vysílače, spárování s přijímačem a nastavení Fail Safe. Následuje celkové seřízení a kontrola všech funkcí.

Vždy je potřeba zkontrolovat správnou polohu těžiště, správné velikosti a směr výchylek kormidel. Poté se provádí zálet modelu - pokud možno zkušeným pilotem.PND (Plug and Drive)
– připoj a jeď je označení hotového RC setu modelu auta, motorky, či lodě většinou bez nainstalované elektroniky. Součástí modelu není vysílač, přijímač a akumulátor, rc komponenty. Potřebné příslušenství je vždy pečlivě popsáno v popisu modelu a manuálu. Vždy je potřeba počítat s tím, že bude potřeba model zkompletovat, doplnit RC soupravu, akumulátor, seřídit a zkontrolovat.

Při pořizování potřebného příslušenství pro zprovoznění modelu je nutné věnovat řádnou péči správnému výběru. Doporučujeme vždy dodržovat parametry pohoných akumulátorů, nabíječů a RC soupravy předepsanými výrobcem modelu.

Sestavování z celků nebývá příliš složité, ale je potřeba počítat s tím, že se některé díly budou sesazovat a upevňovat. U RC aut bývá většinou také nutné zastříhnout a nastříkat karosérii (dle typu modelu).

ARR model je dodáván bez příslušenství. Jeho pořízení je nutné věnovat řádnou péči a doporučujeme vždy dodržovat parametry pohonů, serv a kvality RC soupravy předepsané výrobcem modelu.

Finální operací je instalace pohonu, serv, akumulátoru/nádrže, táhel, osvětlení, atd. Nesmí se opomenout správné naprogramování rádia, spárování s přijímačem a nastavení Fail Safe. Následuje celkové seřízení a kontrola všech funkcí.RTF (Ready to Fly)
– připraven k letu je označení hotového RC setu modelu lutadla, vrtulníku, či dronu s nainstalovaným pohonem, řídící elektronikou, akumulátorem a dálkovým ovladačem. Vždy je potřeba počítat s tím, že bude potřeba model zkompletovat, seřídit a zkontrolovat.

Některé RC sety nemusí obsahovat v balení pohonný akumulátor a nabíječ. Někdy je také potřeba pro zprovoznění dokoupit tužkové baterie do vysílače. Potřebné příslušenství je vždy pečlivě popsáno v popisu modelu a manuálu.

Sestavování z celků nebývá příliš složité. RTF modely jsou určeny spíše pro začátečníky, či mírně pokročilé piloty. Tomu jsou také uzpůsobeny nároky na sestavení. Následuje celkové seřízení a kontrola všech funkcí.

Vždy je potřeba zkontrolovat správnou polohu těžiště, správné velikosti a směr výchylek kormidel. Poté se provádí zálet modelu - pokud možno zkušeným pilotem.RTR (Ready to Run)
– připraven k jízdě je označení hotového RC setu modelu auta či lodě s nainstalovaným pohonem, řídící elektronikou a dálkovým ovladačem. Vždy je potřeba počítat s tím, že bude potřeba model zkompletovat, seřídit a zkontrolovat.

Pozor, některé RC sety s označením RTR nemusí obsahovat v balení pohonný akumulátor a nabíječ. Jedná se o modely vyšší kategorie, kde se nepočítá s tím, že zákazník nemá žádnou zkušenost s řízením auta a baterie s nabíječem volí dodatečně zákazník dle svých zkušeností, možností či potřeb pro výkon auta. Velice často je také potřeba pro zprovoznění dokoupit tužkové baterie do vysílače. Potřebné příslušenství je vždy pečlivě popsáno v popisu modelu a manuálu, určitě doporučujeme věnovat pozornost popisu modelu a jeho obsahu.

Sestavování z celků nebývá příliš složité. RTR modely jsou určeny spíše pro začátečníky, či mírně pokročilé piloty. Tomu jsou také uzpůsobeny nároky na sestavení. Následuje celkové seřízení a kontrola všech funkcí.


ART (Almost Ready to Run)
– Tyto modely zpravidla neobsahují žádnou elektroniku a je jí nutné doplnit. Vhodné především pro náročné zákazníky, kteří volí osazení dle svých zkušeností či mají v plánu mít záložní model, do kterého, v případě potřeby, pouze přehodí svou elektroniku.RTS (Ready to Sail)
– připraven k plachtění je označení hotového RC setu modelu plachetnice s nainstalovanou řídící elektronikou, akumulátorem a dálkovým ovladačem. Vždy je potřeba počítat s tím, že bude potřeba model zkompletovat, seřídit a zkontrolovat.

Některé RC sety nemusí obsahovat v balení pohonný akumulátor a nabíječ. Někdy je také potřeba pro zprovoznění dokoupit tužkové baterie do vysílače. Potřebné příslušenství je vždy pečlivě popsáno v popisu modelu a manuálu.

Sestavování z celků nebývá příliš složité. RTS modely jsou určeny spíše pro začátečníky, či mírně pokročilé piloty. Tomu jsou také uzpůsobeny nároky na sestavení. Následuje celkové seřízení a kontrola všech funkcí.ROZSYP/KIT
- tímto se označují většinou stavebnice letadel, které obsahují nesložený modely. Obsahem tak jsou většinou předřezané/předvyrobené jednotlivé žebra/díly, které je nutné dle plánu složit a následně modely doplnit elektronikou.
U modelů aut se tento druh označení opět vyskytuje u stavebnic aut, kde jsou pouze díly, které je nutné dle návodu zkompletovat a celý model sestavit, doosadit elektronikou.

Autor: VA-MODELS, Úterý 03. března 2020