Články a testy

Výběr RC soupravy a módu řízení pro model letadla

Výběr RC soupravy a módu řízení pro model letadla

Při pořizování první RC soupravy je nutné se rozhodnout, v jakém MÓDU vysílače budete létat (1 nebo 2, což znamená plyn na levé či pravé straně) a také zda-li uvažujete o vysílače pro delší dobu a nebo chcete tento druh koníčku pouze vyzkoušet, výběr tak doporučujeme pečlivě zvážit či se o tomto poradit. Vysílače je jednou z nejdražších součástí vybavení, která však ovlivňuje celou řadu možností a především spolehlivost.

1) Rozdíl mezi módem 1 a 2

MOD 1 znamená ovládání plynu a křidélek na pravé ruce, výškovky a směrovky na levé ruce, MOD 2 pak ovládání výškovky a křidélek na pravé ruce, naopak plyn a směrovky na ruce levé.

Volbu módu umožňují prakticky všechny kvalitnější vysílače a tak výběr provádíte až po pořízení vysílače. Levnější typy RC souprav jsou z výroby pevně nastavené a módy nelze měnit. Proto sety modelů pro začátečníky se ve verzi RTF, což je kompletně vybavený set modelu, nabízí právě v mode 1 a mode 2 už z výroby, jelikož mód pak nelze na vysílačích měnit. Typické pro modely Beta 1400 RTF, Alpha 1500 RTF, Robin RTF či Gama 2100 RTF.

2) Množství kanálů a vybavenost vysílače

Při výběru je dobré zvážit ambice. Pokud již nyní víte, že plánujete v budoucnu model, který bude mít ovládané všechny základní funkce + vztlakové klapky, podvozek, nějaké to světlo apod. je rozdhovně vhodné zvolit vysílač s minimálně 9 kanály. V jiném případě, pro běžné používání je dostačující vysílač se 6 kanály.

Základní výbavou pro náročnějšího pilota chápeme následující požadavky: digitální trimy vysílače, možnost nastavení rozsahů jednotlivých kanálů, omezení rozsahů funkcí DUÁLNÍ VÝCHYLKY, možnost nastavení letových režimů a křivek,
mixy, možnost přiřazení funkcí jednotlivým přepínačům, časovač.

Výbava vysílačů se různí, respektive momentálně je nabízeno tolik možností, že je z čeho vybírat. Rozhodně stojí za zmínku možnost přijímat telemetrické informace z modelu, pak budete vědět, jak vysoko letíte, jaká je aktuální spotřeba, GPS lokaci apod., pro tyto možnosti je tak nutné volit vysílač, který tyto možnosti nabízí. Přijímání telemetrických dat je navíc možné i v podobě audia.

3) Uspořádání vysílačů

Nabízíme 2 základní provedení vysílačů. Pultové a palcové. U palcových ovládáte model pomocí palců, naopak pokud využijte pult, máte možnost si opřít ruce a mít kniply pevně ve svých prstech. V tomto případě záleží pouze na vašich osobních preferencích a vkusu. Nedá se říct, že jedna či druhá varianta je lepší, je to hodně i o pocitu.


4) Údržba vysílačů

Vysílače nejsou příliš složitá zařízení, ale je v nich poměrně mnoho pohyblivých a mechanických součástí. Spolehlivost
tak ve velké většině případů ovlivní způsob, jak se k soupravě chováte, zda-li jí exportujete v pevném kufru, čistíte od nečistot apod.


5) Životnost vysílače

I vysílač má omezenou životnost. Hodně záleží na druhu provozu, ve kterém je vysílač používán a na péči, kterou mu jeho uživatel věnuje. Přirozenou cestou stárnou především akumulátory vysílače a tak, pokud budete létat často, denně, životnost baterie je tak přibližně 2 roky provozu.

Životnost kniplů je také logická úvaha. Při intezivním používání dochází k jejich opotřebení, opotřebení potenciometrů kniplů.


Pokud si nebudete vědět rady s výběrem vysílače, kontaktujte nás na info@va-models.com, rádi Vám pomůžemes vhodným výběrem.

VA-MODELS Team

Autor: VA-MODELS, Úterý 03. dubna 2018