Články a testy

Vybíráme drona

Vybíráme drona

Dron může být hračka pro dospělé ale také i užitečný prostředník pro video záznam z ptačí perspektivy, z výšky. Využití pro drona tak najdou fotografové, filmaři, ale i stavební společnosti, zemědělci a nebo běžný lajk, který si chce udělat pěkný záznam z dovolené či zajímavé selfie. Tímto se dá tak říci, že dron jako takový se pomalu ale jistě stává součástí běžného života, do budoucna určitě něčím, co budeme potkávat čím dál častěji.

Pokud vybíráme drona, měli bychom si nějdříve položit tyto otázky:

1) Dron s kamerou nebo bez kamery?
- DRON S KAMEROU:
Drony s připevněnou kamerou plní hodnotu zařízení, které zaznamenává či přenáší pohled z výšky. Pokud zaznamenává, poté jsou zde 3 typy záznamu.

- ad1. Záznam obrazu na SD kartu - dron pouze zaznamenává na SD kartu v zařízení, nepřenáší obraz do tabletu/telefonu/displaye.
- ad2. Přenos obrazu do zařízení - kamera dronu pouze přenáší obraz do telefonu/tabletu/displaye a obraz se ukládá v zobrazovacím zařízení
- ad3. Záznam a přenos obrazu - kamera dronu zaznamenává obraz na SD kartu a zároveň přenáší obraz do tabletu/telefonu/displaye. Tato možnost je typická především pro již pokročilejší zařízení.

- DRON BEZ KAMERY:
Drony bez kamery jsou určeny především pro poletování bez požadavku záznamu či přenosu obrazu do zobrazovacího zařízení


2) Pro jaký účel/pro koho drona vybírám?
Zde je dobré si ujasnit, kdo bude drona pilotovat.

- ad1. ZAČÁTEČNÍK / DÍTĚ
Pro začátek je všeobecně dobré volit buď simulátor, v případě drona verzi s víceosým stabilizátorem, ideálně i GPS module. Ovšem zde je nutné zvážit i finanční stránku věci. Máme však zkušenost, že děti jsou v ovládání modelů velmi zručné a dokážou ovládat dron už od velmi raného věku. Je však vždy nutné děti patřičně poučit, ideálně by nad nimi měla dohlížet dospělá osoba - drony mají rotující vrtule, to může být v případě nedodržení pravidel pro bezpečnost fatální následky.
Pokud si hodlá drona pořídit dospělý začátečník, není nutné brát v potas žádné omezení, respektive zde už budou hrát roli předevší finance a možnost jejich uvolnění. Drony jsou z rc modelů nejjednodušší typ rádiem řízeného modelu a po pár vzletech většinou všichni získají určitou jistotu. Není tak problém volit, jako první modely i z řad DJI Spark, DJI Phantom a další.

- ad2. POKROČILÝ
Zkušený uživatel už bude určitě vybírat z dronů dle kvality kamery, přenosu a vybavenosti. Zde tak doporučíme vybírat z modelů DJI či Yuneec.


3) Cenová relace
U dronů platí daleko více než u jiných RC modelů pravidlo, že každá tisícikoruna navíc má obrovský vliv na technickou vybavenost dronu.

- ad1. Drony do 3 tisíc
Zde se jedná většinou o základní drony s/bez kamery a jsou určený pro nenáročné piloty, děti a jednoduchou zábavu.
Vybavenost nebývá příliš vysoká, kamery jsou především typem HD, bez stabilizátoru, bez GPS a dalších pokročilých funkcí.

- ad2. Drony do 6 tisíc
Drony v rozmezí 3 - 6 tisíc jsou nejběžněji branou kategorií dronů. Oproti první kategorii jsou zde většinou již kvalitnější kamery, drony mají přenos obrazu do chytrých zařízení, nejsou příliš malé.

- ad3. Drony do 15 tisíc
Za 15 tisíc je možné již pořídit drony typu DJI Phantom 3 standard a jiné, takže se jedná už o velice pokročilé drony s mnoha funkcemi, mnohdy již i GPS modulem. Drony mají většinou již FUll HD kamery a za 15tisíc se dá použít už velice
kvalitní dron s velkou škálou využitíí

- ad4. Drony nad 15 tisíc
Zde jsme v poslední kategorii, v této cenové relaci se už nachází špičkové drony, samozřejmostí jsou GPS, sledování objektu, automatický návrat na startovací pozici, přenos obrazu vč. informování o výšce, stavu baterií, pozici atd..
Tato kategorie dronů je tak určeny pro náročné uživatele a profesionály.
Zde můžeme zmínit např. DJI Phantom 4, Yuneec Typhoon H a další.

Autor: VA-MODELS, Úterý 19. června 2018